TULE KOHALE: +372 5903 2810

IGA MINUT MEIEGA TIKSUB SINU ÕIGLUSE KASUKS!

Büroost

Õigusbüroo on saanud oma nime ladinakeelsest sõnast „iustus”, mis tõlkes tähendab „õiglane”.

Õigluse ideest kantuna ei ole juhuslik ka õigusbüroo keskseks sümboliks saanud kella pilt. Nimelt tegemist on iidse, umbes 500. aastase astronoomilise kellaga, mis asetseb ka tänapäeval Tšehhi Vabariigis Praha linna vana Raekoja seinal1.

Miks just see kell?

Praha astronoomilise kella kohta on hulk legende. Ühe legendi järgi konstrueeris kella Meister Hanuš. See meistriteos oli nii väljapaistev, et linnaametnikud kartsid, et ta võib ehitada samasuguseid kellasid ka mujale ja võtta Prahalt kuulsuse. Selle ärahoidmiseks palkasid linnaametnikud mehed, kes tungisid talle kallale ja torkasid ta pimedaks. Legend lõppeb nii, et surev Hanuš jõuab kella rataste juurde ja purustab need. Õnneks on see vaid üks liialdatud rahvajutt. Kuid Hanuš on siiski reaalne isik, kellassepp, kes elas Prahas aastatel 1475-1497 ja kui uskuda legendi, siis linnaametnike tasu kella meisterdamise eest oli kellassepp Hanuš’ele äärmiselt ebaõiglane.

Siit siis vastus, Praha astronoomiline kell ei sümboliseeri mitte ainult aega, mis tiksub juba iidsest ajast vaid temas kandub kuni tänapäevani ka iidne õigluse idee!

Mida ikkagi tähendab see salapärane sõna „õiglus” ja milline seos on sellel „õigusega”?

Antiikfilosoof Aristoteles ilmestas õigusest arusaamist järgmise metafoori abil: “õigus on kui suur anum, mis tuleb täita õiglase sisuga”!

See tähendab seda, et õigus peab olema kantud eelkõige õiguse idee kõige olulisemast osast – õiglusest. Riik seadusandjana peab oskama arvestada väga paljude mõjuritega, et tõepoolest sünniks õigus ning mitte lihtsalt kirjatükk pealkirjaga „seadus“, millest õigust leida on asjatu vaev2.

Heites pilgu kella sisemehhanismile, võib näha jahmatamapanevat suurte ja väikeste rataste rägastikku. Seda keerulist seadeldist hooldab üks mehaanik, kes kontrollib kella põhjalikult iga nädal.

JA NII SAAB ÕIGLUSE KELL TIKSUDA IGAVESTI, ET KA SINA SAAKSID OMA AEGA MEIE ABIGA ÕIGESTI KASUTADA!

 


  1. Astronoomilisest kellast pilt on originaalne, kella kuju ega värve pole muudetud. Kell on fotografeeritud digitaalse peegelkaameraga Olympus E-400 päevasel ajal normaalvalgustusega.
  2. Narits, R. Eesti omariiklus ja õigus. – Juridica, II/2000, lk 72.